Pas gati tre dekadave kanë filluar aktivitet e konservimit dhe restaurimit të arkitekturës së kishës së Shën Gjorgjit në Kurbinovë

од admin_kult

Instituti dhe Muzeu –Manastir  filloi me punimet e konservimit – restaurimit të arkitekturës së kishës së Shën Gjorgji në Kurbinovë.

Ministrja e Kulturës Irena Stefoska në  profilin e saj të facebookut shkroi se ky është intervenimi i parë më serioz, pas gati tre dekadave për mbrojtjen e trashëgimisë së çmuar kulturore nga shekulli 12.

Instituti dhe Muzeu –Manastir  filloi me punimet e konservimit – restaurimit të arkitekturës së kishës së Shën Gjorgji në Kurbinovë.

Ministrja e Kulturës Irena Stefoska në  profilin e saj të facebookut shkroi se ky është intervenimi i parë më serioz, pas gati tre dekadave për mbrojtjen e trashëgimisë së çmuar kulturore nga shekulli 12.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе