По речиси три децении, започнати се конзерваторско-реставраторски активности на архитектурата на црквата „Св.Ѓорги“ во Курбиново

од admin_kult

Заводот и музеј – Битола започна конзерваторско-реставраторски работи на архитектурата на црквата „Св.Ѓорги“ во Курбиново.

Министерката за култура Ирена Стефоска на својот фејсбук-профил напиша дека е ова прва посериозна интервенција, по речиси три децении, за заштита на непроценливото културно наследство од XII век.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе