U hap ekspozitë strip  në kuadër të projektit ,,Shkolla strip interteknike” në Veles

од admin_kult

Në sallonin e Arteve në Veles  u hap ekspozita strip e cila është pjesë e projektit ,,Shkolla strip,  strip në një mision arsimor ndërkulturor 2020”, në Strip Qendrën e Maqedonisë-Veles.

Në ekspozitë prezantohen 14 autor nxënës nga Velesi, Manastiri, Kumanova dhe Shkupi, të cilat paraqiten në 28 panela me stripe.

Qëllimi i projektit është zhvillimi interkulturore si dhe numri popullsisë të kulturave në Republikën e Maqedonisë së Veriut përmes aktiviteteve strip arsimore të dedikuara për të rinjtë nga etni të ndryshme dhe mjedise tjera. Strip veprat të prezantuar në ekspozitë do të publikohen në katalog të përshtatshëm, dhe pas Velesit , ekspozita të tilla do të mbahen në Manastir dhe Shkup. Shkolla për strip nxënës është organizuar me mbështetje financiare të Ministrisë së Kulturës.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе