Nxënësit e shkollave fillore prej moshës 12 deri në moshën 14 vjeçare mund të zgjedhin filmin më të mirë europian për publikun e ri

од admin_kult

Vendi ynë edhe këtë vit për të shtatën herë është pjesëmarrës në organizimin e ngjarjes“Dita e filmit për publikun e ri”.

Përkëtë qëllim,të rinjtë nga vendi ynë,të moshës 12 deri më 14 vjeç,të cilët janë adhurues të filmit kanë mundësinë të jenë pjesë e jurisë së re ndërkombëtare europiane,dhe të gjithë së bashku të zgjedhin filmin më të mirë për publikun e ri.

Të gjithë të interesuarit duhet të aplikojnë në linkun në vijimhttps://forms.gle/VGg658RtXDMEAoqS7,   për ti shikuar tre filmat e nominuar,të cilët janë: “Pinoccio” nga Mateo Garone (koprodukcion italiano-francezë-britanik)viti 2019, “The crossing (Flukten over Gresen)” nga Johane Helgeland (produkcion norvegjez)viti 2020,dhe “Wolfwalkers” nga Tom Mur dhe Ros Stjuart (koprodukcion irlandezo-luksemburgo-francez) viti 2020,dhe për të votuar për filmin e tyre të preferuar.

Në ngjarjen pjesëmarrës janë 38 shtete nga Europa,ndërsa çmimi për filmin më të mirë për publikun e ri, do të ndahet më 25 Prill.

 

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе