Gjetje të reja arkeologjike për nekropolitin e Prespës

од admin_kult

Muzeu Arkeologjik realizoi sezonin e ri të katërt të kërkimeve arkeologjike të nekropolit helenistik “Gimbabica”,në fshatit Izbishtë të Prespës.Këtë vit përqëndrimi i hulumtimit ishte në marrjen e më shumë informacioneve për organizimin e tij,format e varezave dhe ritualeve,si dhe për të zbuluar diçka më shumë rreth historive të njerëzve të cilët janë të varrosur këtu.

Pas hulumtimit në teren,ekspertët nga Muzeu Arkeologjik do të vazhdojnë me analizë të kabinetit,

dhe studimin e të dhënave të fituara dhe të materialeve të gjetura.

Udhëheqës i projketit është Pero Arxhanliev,ndërsa ekipin e ekspertëve e përbëjnë arkeologi Ilija Boshkovski dhe Blagoja Fuzevski.Projekti u realizua me mbështetje financiare nga Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе