Shfaqja “Valkira” nga Vagner për herë të parë para publikut maqedonas në “Mbrëmjet e 52 të Operës së Majit”

од admin_kult

Drama spektakolare muzikore epike “Valkira” e kompozitorit gjerman Riçard Vagner, me regji të Plamen Kartalov dhe interpretuar nga të ftuarit e Operës dhe Baletit të Sofjes, nesër (e shtunë, 18 maj) nga ora 18:00 është e ftuar në “Mbrëmjet e 52 të Operës së Majit”.

Dirigjent i këtij spektakli muzikor-skenar është Evan Aleksis, skenografia është e Hans Kudliç ndërsa kostumet janë të Hristiana Mihaleva-Zorbalieva.

Në skenën e Operës dhe baletit kombëtar, së bashku me orkestrën, korin dhe baletin e Operës së Sofjes, do të performojnë Tomas Hall, Marijana Cvetkova, Martin Iliev, Angell Hristov, Gergana Rusekova dhe Cvetana Bandallovska.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе