Kostadinovska-Stojçevska me rastin e 18 majit: Muzetë kanë rol mbrojtës për historinë, kulturën dhe identitetin tonë

од admin_kult

Ministrja e Kulturës, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, uron të gjithë punëtorët e muzeut për Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, për të cilët thotë se janë pasqyrë e së kaluarës dhe e trashëgimisë sonë kulturore.

“Me 18 maj, Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, theksojmë rolin e tyre mbrojtës të historisë, kulturës dhe identitetit maqedonas. Muzetë janë frymëzim për krijimtarinë, kërkimin dhe kritikën, vende unike për interpretimin e artit, arkeologjisë dhe shkencës.

Me urimet e mia për të gjithë punonjësit e muzeut, theksoj angazhimin e tyre për mbrojtjen e veprimtarisë dhe kontributin në edukimin e brezave të rinj në përballjen e sfidave komplekse sociale.

Sot ndërgjegjësojmë dhe drejtojmë vëmendjen për rëndësinë e institucioneve muzeore duke hapur dyert e tyre për qytetarët.

Ministria e Kulturës mbështet një numër të madh të projekteve muzeore në realizimin e qëllimit të përbashkët për respektimin dhe vlerësimin e duhur të kulturës dhe trashëgimisë kulturore”, thuhet në urimin e Kostadinovska-Stojçevska.

“Muzetë për edukim dhe kërkim” është motoja me të cilën shënohet sot Dita Ndërkombëtare e Muzeve, 18 maji, datë që institucionet muzeore në mbarë botën e festojnë me aktivitete të ndryshme që nga viti 1977.

Në këtë ditë, muzetë në vend tradicionalisht hapin dyert e tyre dhe ofrojnë hyrje falas për vizitorët që mund të shohin ekspozitat aktuale dhe të njihen me pasurinë kulturore të luajtshme.

Dita Ndërkombëtare e Muzeve festohet tradicionalisht çdo vit më 18 maj për të promovuar rëndësinë e institucioneve muzeore në shoqërinë moderne. Dita kushtuar muzeve përcaktohet nga Këshilli Ndërkombëtar i Muzeve – ICOM (ICOM – Këshilli Ndërkombëtar i Muzeve) me seli në Paris.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе