Në Kumanovë ekspozitë retrospektive-monografike të Gjorgji Shijakoviq

од admin_kult

Në Galerinë e Artit  në Kumanovë, sonte (28 tetor) do të hapet ekspozita retrospektive-monografike të GjorgjiShijakoviq, disa nga autorët tanë të rëndësishëm që i përkasin fushës së veprimtarisë naive. Në ekspozitë do të prezantohen  dyzet piktura, dhe do të promovohet edhe një libër të veprimtarisë së tij me një tekst të gjer nga Goce Bozhurski.

GjorgjeShijakoviq është një nga themeluesit e artit naiv në vendin tonë, gjithashtu përfaqësohet në enciklopedinë e artit naiv në botë.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе