Tetari Popullor Maqedonas pregaditë dy projekte të reja

од admin_kult

Në skenën e Teatrit Popullor Maqedonas, në vijim janë pregaditjet e dy projekteve të mbështetura nga Programa vjetore nga Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë së Veriut për vitin 2021.

Shfaqja “Vetëm zë” nga Nina Plavanjac është në regji të Marjan Neqak, i cili njëkohësisht  është autor i muzikës, skenograf dhe dizajner për ndriqim. Në këtë shfaqje do të luajnë fillestarët e Teatrit Popullor Maqedonas, Zvezdana Angelovska dhe Nikola Ristanovski, ndërsa premiera pritet të zhvillohet në fund të muajit Maj të vitit 2021.

Projekti i dytë titullohet “Shigjeta Mitre në botën e çudirave” /: T**** Lejlekun” nga Zoran Spasov- Xof, i punuar sipas një nga tekstet më të lexuara të vitit 2008. Ky tekst do të rishfaqet përsëri në regji të Jordan Simonov, ndërsa rolin kryesorë do ta luaj Aleksandar Mikiq.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе