Lexim poetik për nder të 100 vjetorit nga lindja e Blazhe Koneskit dhe 30 vjetorit të pavarësisë

од admin_kult

Në ndre të 100 vjetorit të lindjes së poetit maqedonas,tregimtarit,eseistit, shkencëtarit të letërsisë dhe gjuhës Blazhe Koneski,mbrëmë para platosë së Qendrës për Kulturë “Vëllezërit Miladinovci” në Strugë,u zhvillua lexim poetik.Interpretimi i titulluar “Blazhe Koneski – Kënga e thjeshtë dhe e ashpër maqedonase,100 vite nga lindja e të madhit”, u interpretua nga aktorja Simona Spirovska dhe pianisti Dino Imeri.

Ngjarja ishte pjesë e kremtimit të Qeverisë së Republikës së Maqednisë së Veriut,me rastin e 30 vjetorit të pavarësisë.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе