Koncert i “Interfest” me orkestrën kamertal së Manastirit dhe solistin Bulent Evcin

од admin_kult

Festivali i muzikës klasike “Interfest”, i cili mbahet nga 3 deri më 12 tetor në Manastir, sonte vazhdon me një koncert nga Orkestrikamertal i Manastirit dhe i ftuar nga Turqia është muzikanti i famshëm i flautit Bulent Evcin.

Koncerti do të mbahet në sallën e Teatrit të Manastirit ku do të interpretohen vepra nga Handel Vivaldi, Briçaldi dhe Çajkovski.

Sipas programit të festivalit, deri më 12 tetor, para publikut, gjithashtu gjatë tërë mbrëmjes do të mbahen koncerte nga artistët maqedonas Biljana Dimovska, Tatjana Bozhinovska, Zoran Sotirovski, Vladimir Sazdovski dhe Ivan Eminoviç, të cilët do të interpretojnë më 7 dhe 8 tetor, kurse deri në fund të festivalit përveç artistëve maqedonase,para publikut  në Manastir do të performojnë edhe artistë nga Shqipëria, Rusia, Austria dhe Kazakistani.

Gjatë edicionit të 29-të të Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës Klasike “Interfest” do të mbahen dy shkolla  të organizuara nga Ajman Musakaxhajeva artist dhe mësues violine të UNESCO-s, dhe profesori i borisë, Vaso Ristov dhe profesori i instrumenteve frymore, Kiril Ribarski.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе