U shënuan Ditët  e Kulturës Maqedonase në Shibenik

од admin_kult

Me ekspozitën “Foto që flet” nga artistja dhe pedagogia Olivera Vapska, si dhe aktivitete të tjera të shumta të Premten dhe të Shtunën, në  organizim të OJQ Tangent Kroato-Maqedonase, u shënuan Ditët e Kulturës Maqedonase në Shibenik.

Në hapjen e manifestimit para të pranishmëve u drejtuan Ermina Lekaj Prlaskaj, deputete në Parlamentin Kroat, e cila përfaqëson gjithashtu pakicën kombëtare maqedonase në Kroaci, Nazif Xhaferi, ushtrues detyre në Ambasadën e Maqedonisë në Zagreb dhe sponsor i ngjarjes, Dr. Zhelko Buriq, kryetari i qytetit të Shibenikut.

Me rastin e Ditëve të Kulturës Maqedonase në Shibenik, Ministrja e Kulturës Irena Stefoska dërgoi një letër përshëndetëse në të cilën theksoi se pasuria e çdo vendi është populli i saj, dhe madhështia dhe pasuria e një kombi, dhe madhështia dhe pasuria e një kombi, konsistojnë në aftësinë e tij për të pasuruar kombet e tjera, domethënë të gjithë civilizimin.

“Kultura maqedonase, për fat të mirë për ne, është një nga produktet tona më të rëndësishme të eksportit, gjëja më e rëndësishme që kemi, diçka me të cilën ne mund të njihemi dhe pranohemi në një kontekst global. “Kultura jonë bazohet në hapjen ndaj kulturave të tjera, është një gjenerator i fortë i shkëmbimit të energjisë kreative, na bën atë që jemi dhe projekton drejtimet për të ardhmen tonë,” tha ndër të tjera Ministrja e Kulturës së Maqedonisë.

Dita e dytë e ditëve të Kulturës Maqedonase u shënua nga letërsia dhe gastronomia maqedonase.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе