Kole Angellovski dhe Zorka Todorova-Mlladenoviq fitues të çmimit ,,Objektivi i Artë”

од admin_kult

Në ceremoninë  që do të mbahet në hapësirat e Kinemasë  me 14 tetor (e merkur) në ora 13, të aktorit dhe regjisorit  Kole Angellkoski dhe tëkostimogrfesZorkaTodorova-Mlladenoviq do t’idorëzojnë çmimet ,,Objektivi i Artë”.

Drejtori i KinemasVlladimirAngellovdo t’i dorëzojë pllakat dhe simbolet e përshtatshme ,,Objektivi i Artë” laureatëve  të këtij viti, dhe një fjalim rreth veprës së tyre  do të mbahet nga fimologu Dr. AtanasÇuposki.

Kole Angellovski(1943) është një aktor filmi dhe aktor teatri , skenarist dhe dramaturg. Fitues i shumë çmimeve për filmat dhe rolet e tij-  të filmit dhe teatrit- përveç PetrePrlliçko dhe IlijaXhuvallekovski, është një nga aktorët maqedonas që ka realizuar një numër të madh të roleve në kinematografinë jugosllave përveç asaj të vendit, maqedonase.

ZorkaTodorovaMlladenoviq (1943) është kostimografe e filmit dhe teatrit, dizajner dhe autor i modës. Ka diplomuar në degën e skenografisë dhe kostimografisë në Shkollën Nacionale  për Dizajnimit të Artit në Paris. Francë në vitin 1968, ku punësohet në radio-televizionin Shkupit  si kostimografe për seri televizive, drama dhe emisione argëtuese muzikore.

Në vitin 1977 specializon punimin e kostumit në Shkollën e Dhomës Sindikale për Modë të lartë dhe dhe fillon të punojë më intensivisht në industrinë e tekstilit dhe veshjeve të Maqedonisë. Më vonë ligjëron Historinë e Veshjeve dhe Dizajnit të Modës si asistent profesor në Fakultetin e Artit Figurativ dhe profesor ordinar në FTM, ku doli në pension.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе