Ekspozita ,,Regjistrimet nga KAÇKM” në Muzeun e Republikës së Maqedonisë së Verit

од admin_kult

Me rastin e 11 Tetorit, Ditës së Kryengritjes kombëtare të popullit maqedonas, në Muzeun e Republikës së Maqedonisë së Veriut është vendosur ekspozitë,, Regjistrimet nga KAÇKM”. Autor i ekspozitës është Mr Boro Bunteski, përgjegjës i lart në Departamentin e Letërsisë, koordinator i projektit është IlijaCurev, udhëheqës i Departamentit të Historisë.

Ekspozita është e hapur për vizitë nga 13 tetori dhe do të shfaqet deri në shkurt të vitit 2021.

Në Ekspozitën ,,Regjistrimet të KAÇKM” janë të vendosura fotografi, dokumente dhe më shumë sende origjinale, që lidhen me këtë ngjarje të rëndësishme të historisë sonë. Përveç kësaj vizitorët do të kenë mundësi të shohin një numër të madh të karikaturave të luftëtarëve të shquar partizan të krijuar ngaVasilijePopoviq-Cico, si dhe disa vepra të artit të RadolubAnastasov, RadmilloPopovski dhe TomoVlladimirski, me tematik të LNÇ.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе