Dyzetë e gjashtë gjëra personale nga poeti Ante Popovski i janë dhuruar Muzeut të Luftës Maqedonase

од admin_kult

Me iniciativë të Muzeut të Luftës Maqedonase për Pavarësi,këtë fundjavë,në hapjen e edicionit të katërt të Manifestimit të Poezisë dhe Kulturës Ndërkombëtar “Ante Popovski –Penda e Antes”,familja Popovski dhuroi 46 gjëra personale nga poeti i madh maqedonas Ante Popovski.

Një vepër artistike,mirënjohje,dorrëshkrime personale,medalje dhe dokumente të tjera do të zbukurojnë muzeun.

Drejtoresha e Muzeut,Daniela Nikolova,shprehu mirënjohjen e saj për familjen e Ante Popovskit dhe njoftoi një ekspozitë të madhe retrospektive,në të cilën të gjitha këto objekte do të jenë të prezantuara para publikut më të gjerë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе