Java e kinematografisë italianë në Kinematekë

од admin_kult

„Heronj dhe antiheronj në filmin italian“ është tema e këtij viti të Javës së konematografisë italiane që mbahet në Kinematekën e Maqdonisë së Veriut deri më 31 maj të vitit 2022.

Ngjarja organizohet nga Ambasada e Italisë, është hapur me projektimin e filmit „E quanin Xhig Robot“ me regji të Gabrielle Maineti.

Shfaqja vazhdon me paraqitjen e filmave „I shpejtë si era“, komedinë „Italianët“, „E gjithë dashuria ime e çmendur“ dhe „Jeta jonë“.

Java mbaron me dy filma që u futën në historinë e kinematografisë italiane : „Nënë Roma“ dhe  „Jetë e rëndë“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе