Prej sot hapet ekspozita “Formati i madh II” për vizitorët në Muzeun e Artit Bashkëkohor

од admin_kult

Ekspozita “Formati i madh II” nga koleksioni i Muzeut të Artit Bashkëkohor në Shkup (MAB),do të jetë e hapur për vizitorët prej sot,dhe do të zgjasë deri në fillim të muajit qershor.

Në ekspozitën janë të shfaqura vepra artistike nga nëntë autorë në format të madh të fotografisë,instalimit dhe skulpturës.Përzgjedhjen e këtyre veprave nga koleksioni i Muzeut të Artit Bashkëkohor e kreu kuratorit Blagoja Varoshanec.

Në galerinë e tretë të ekspozitës së Muzeut,janë të ekspozuara vepra nga: Mogens Andersen,Elizabeta Avramovska,Zhaneta Vangeli,Berhard Garbert,Rene Divije,Ismet Ramiqeviq,Petar Haxhi Boshkov,Anxhelo Titonel dhe Simon Shemov.

“Formati i madh II” është ekspozitë e veprave nga koleksioni i autorëve maqedonas dhe të huaj,e cili i referohet marrëdhënies së veprës artistike në lidhje me hapësirën arkitektonike dhe vëzhguesit.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе