Doli shtypi strip albumi ,, Egri Somnia”

од admin_kult

Albumi ,,Egri Somnia”, këto ditë do të shfaqet në skenën strip maqedonase, të njërit prej autorëve më aktiv në vend Darko Bogdanov-piktur dhe Aleksandar Stevanov-skenar.

Albumi është një edicion i përmbledhjeve antologjike me stripe të shkurta ku kompleton punën e deritanishme të autorëve, e cila ka filluar në vitin 2012, dhe paraqet stripin a tyre të parë, si dhe dy autorë që deri më tani kanë realizuar numër të madh të strip botimeve.

Siç na tregon dhe vet titulli i edicionit, që do të thotë ,,ëndrra e njeriut të sëmurë”, lidhja që i lidh komikët në album plotësimi i dy dimensioneve.  Në këto shtatë tregime të shkurta lëvizin kufijtë midis realitetit dhe ëndrrës, vetëdija dhe pa vetëdija, gjitha paraqiten në një mënyrë sureale dhe simbolike, duke krijuar një tërësi, tha Darko Bogdanov.

Strip albumi mbështetet nga Ministria e Kulturës, si pjesë e programit vjetor të interesit nacional, dhe së shpejti pritet të del në shitje.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе