Hapja e ekspozitës “Shën Mërkuri,luftëtari dhe triumfi i tij ndër shekuj”

од admin_kult

Në Muzeun e Maqedonisë së Veriut,sot (26 tetor),me fillim në ora 13:00,do të hapet ekspozita “Shën Mërkuri,luftëtari dhe triumfi i tij ndër shekuj”.Autor i ekspozitës është Jehona Spahiu – Jançevska.

Në ekspozitë janë ekspozuara tridhjetë e dy ilustrime me paraqitje të shenjtorit nga kisha,manastire dhe ikona të ndryshme nga vendi jonë,të krijuara në periudhën nga shekulli XII deri në shekullin XIX.Në to ndjeket rruga e zhvillimit të shfaqjeve të Shën.Mërkurit,veçanërisht në ndryshimet e pamjes,qëndrimit,veshjes dhe atributeve.

Luftëtari i shenjtë Mërkuri ,është një nga anëtarët më të njohur të ushtrisë qiellore,i cili me gradën e tij të larët i përket radhëve të shenjtorëve kryesor dhe të respektuar.Të dhënat dhe sekuencat nga biografitë e tij të shumta shëndërohen në mënyrë artistike në paraqitje që përshkruajnë shenjtorin në një pozicion në këmbë ose në kalë.Lidhur me fizionominë e Shën Mërkurit,nuk ka tipare plotësisht të përcaktuara dhe të përhershme,dhe paraqitja e tij kalon nëpër disa ndryshime të cilat i ndjekim që nga shekulli X deri në shekullin XII,dhe përmes t  të ndryshme në shekujt në vijim” cituan nga Muzeu i Maqedonisë së Veriut.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе