Fridman dhe Sakari LIndstet fituesit e mirnjohjes Racin

од admin_kult

Fituesit vjetor të nderit të mirnjohjes Racin janë profesor doktor Viktor Fridman nga Çikago, SHBA, dhe profesor doktor Jouko Sakari Lindstet nga Helsinki, Finlandë.

Këshilli organizativ i mbledhjeve të Racin vendosi Viktor Fridman, gjuhëtar me famë botërore, i studimeve maqedonas dhe sllave, profesor i rregullt i studimeve sllave dhe maqedonase në Universitetin e Çikagos, që ta merrte këtë mirnjohje, për shkak të meritave të tij për gjuhën mqedonase, linguistikën maqedonase dhe studimet maqedonase në SHBA dhe në botë, informoi kryetari i qytetit Ace Kocevski.

Profesor Jouko Sakari Lindset, profesor i filologjisë ne Universitetin e Helsikut nga viti 1986 është pjesëmarrës në projektin “Harta e sotme gjuhësore e pjesës perëndimore të rajonit Via Ignacia” udhëheqës dhe hulumtues kryesorë të projektit të rëndësishëm “Konikovsko Evangelie” dhe në shumë projekte tjera. Këshilli organizativ vendosi për shkak të Kovid-19, takimet Racin të mbahen, nga fundi i shtatorit deri në fund të tetorit, me një organizim tjetër, ndërsa kjo nënkupton dhe modernizimin e tyre.

 

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе