Stefan Markovski në antologjinë ndërkombëtare të poezisë ,,Hibiskus”

од admin_kult

Poezitë e shkrimtarit maqedonas  Stefan Markovski janë paraqitur në antologjinë ndërkombëtare të poezisë “ Hibiskus: Poezi që shërojnë dhe forcojnë” („Hibiscus: Poems that Heal and Empower“), botuar në qytetin Indian të Kalkutës.

Vargjet e titulluara ,,Universet që marrin frymë nga gëzimi” („The Joy-Breathing Universes“), janë pjesë e përmbledhjes së poezisë ,, Gri shkëlqejnë universet” janë përfshirë në antologji me ftesë të poetit me famë indian Kiriti Sengupta. Përkthimi i vargjeve në anglisht është nga autori.

Tema e antologjisë bazohet në përgjigjen e pyetjes  ,,  a mundet dhe në çfarë mase mund të përcaktohet fuqia shëruese e fjalës poetike në kushte të shëndetit global dhe krizës shpirtërore?”

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе