Dueti Kejhan Kalhor dhe Erdal Erzinxhan në mbrëmjen e fundit të OFFest

од admin_kult

Në mbrëmjen e fundit të 19-të  OFFest në Filarmoninë Nacionale, me fillim në ora 19, do të interpretojë dyshja virtuoze e maestros iraniane Kejhan Kalhor dhe instrumentisti turk Erdal Erzinxhan. Ky është prezantimi im i parë para publikut maqedonas.

,,Traditat e muzikës klasike të Persisë dhe Turqisë që frymëzojnë muzikën e Kalhor dhe Erzinxhan kanë shumë gjëra të përbashkëta, duke përfshirë sistemin e lashtë modal të kompozicionit të njohur si ,,makam”, dhe ideja e improvizimit luan një rol të madh në performimet e tyre të fuqishme shpirtërore dhe emocionale. Muzika e tyre është plotësisht moderne dhe përpiqet ta tërheq dëgjuesin në mbretërinë e ekstazës,me ndërthurjen e ritmeve ekstatike dhe frazave melodike senzuale”, thuhet në shtesë nga organizatorët e koncertit të mbrëmjes së OFFest.

Duke pas parasysh kapacitetin e kufizuar të sallës (30%)  në kushte të pandemisë, organizatori ,,Festivali i Xhazit në Shkup” edhe për këtë performanc- si për të gjithë programet e mëparshme të OFFest 2020- siguron transmetim falas të drejtpërdrejtë/ transmetim të drejtpërdrejtë përmes facebookut(https://www.facebook.com/OFFest/posts/3509918729085811) dhe YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=3OeWlnDA5V8) kanalet e festivalit.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе