Teatri i Dramës nesër shënon 75 vjetorin nga ekzistenca e tij

од admin_kult

Teatri i Dramës jeton plotë shtadhjetë e pesë vite,dhe ruan shpirtin e të gjithë emrave të aktorëve të mëdhenj,që kanë mbushur tempullin e artit me të qeshura,lot,duartrokitje,njoftoi sot u.d. drejtoresha e Teatrit,Katarina Kocevska-Haxhi Vasileva.

Ajo në kartolinën thekson se 75-së vjetori i egzistencës nuk mund të festohet ashtu siç i ka hije,por me shpresë dhe besim se kjo zbrazëtirë në teatër është e përkohshme,gjithashtu thekson se aktorët punojnë dhe presin të ndajnë energjinë,talentin dhe magjinë e tyre,me ata për të cilët është i krijuar teatri,për publikun.

Me keqardhje,nuk mund ta quajmë festë dhe ta festojmë në një mënyrë ashtu siç i ka hije Teatrit ë Dramës: me të gjithë aktorët në skenë,me të gjithë teknikën,me një sallë të plotë,me duartrokitje, por me shpresë dhe besim se kjo zbrazëtirë në teatër është e përkohshme,ne punojnë dhe presim të ndajmë energjinë tonë,talentin dhe magjinë,me ata për të cilët është i krijuar teatri,për publikun!-thekson Kocevska-Haxhi Vasileva.

Ajo gjithashtu dëshiron që të gjitha ditëlindjet e ardhshme të festohen me tërë ansamblin dhe me një sallë të plotë.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе