Kopje digjitale e restauruar e filmit “Verë e qetë” në Kinotekë

од admin_kult

Në kinemanë verore të Kinotekës,mbrëmjen e sotme më 11 qershor në ora 20:00,do të jetë e shfaqur kopja e re digjitale e restauruar e komedisë së parë të filmit maqedonas “Verë e qetë” e regjisorit Dimitrie Osmanli,nga viti 1961.

Proekcioni njëkohësisht do të transmetohet drejpërsëdrejt në kanalin YouTube,përmes lidhjeve të publikuara në faqen e Kinotekës në Facebook dhe në ueb faqen e internetit të Kinotekës.Proekcionit do ti paraprij edhe një video në të cilën dr.Atanas Çupovski,filmolog i lartë në Kinotekë,do të bëjë një analizë të shkurtër të filmit dhe rëndësisë së tij për kinematografinë maqedonase.Hyrja për shfaqjen është falas,por me bileta më parë të rezervuara,ndërsa protokolet për mbrojtje nga KOVID-19 mbeten në fuqi.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе