,,Atje” fotografi nga Milço Mançevski        

од admin_kult

Në Muzeun e Artit Bashkokohorë nesër (1tetor) në ora 20 do të hapet ekspozita e fotografive të Milço Mançevskit e titulluar ,,Atje” nikoqirë të ngjarjes janë Milço Mançevski dhe Qendra Letrare-Antolog.

Artisti Irlandez dhe dekan i Kolegjit të Arteve,,Buren”, Konor Mekgrejdi  në parashikim të tij në ekspozitë thotë ,,Mançevski krijon fotografi të cilët i lëkundin kufijtë e konvencionales”. Në kuadër të ngjarjes do të promovohet edhe libri me fotografi nga ekspozita  ,,Atje” të shtëpisë botuese ,, Analog”. Në librin dhe ekspozitën janë të zgjedhura 88 fotografi-kolor të krijuara në periudhë prej dhjetë viteve. Kuratore e ekspozitës e cila mbështetet nga Ministria e Kulturës si pjesë e Programit të këtij viti për vitin 2020, është Bojana Janeva Shemova.

 

 

 

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе