“Shtëpia Ruse” në Sofje ju bën thirje poetëve të bashkangjiten në “Maratonën online të Letërsisë”

од admin_kult

Selia e Qendrës informative-kulturore e Federatës Ruse në Sofje,në Republikën e Bullgarisë,”Shtëpia ruse” nga data 18 deri më 26 Mars në faqen  zyrtare të fejsbukut  (https://www.facebook.com/RKIC.Sofia) organizon “Maratonën online të Letërsisë” kushtuar ditës botërore të poezisë.

Në “Maratonën onlinë të poezisë” janë të ftuar edhe poetët nga Republika e Maqedonisë së Veriut,të cilët do të kenë mundësinë të lexojnë këngët e tyre,ose këngë të preferuara në gjuhën amëtare ose në gjuhën ruse.

Në vitin 1999 UNESCO e shpalli datën 21 Mars si dita e poezisë botërore me qëllim promovimin e larmishëm të gjuhëve ndërmjet vetshprehjes poetike.

Nga “Shtëpia Ruse” potencojnë se poezia i bashkon njerëzit nga të gjitha kontinentet,ndërsa ky maraton i letërsisë është një arsye për ti nderuar poetët,të rilindin traditat gojore të leximit poetik,dhe të ndihmohet në afrimin ndërmjet poezisë dhe arteve të tjera si teatri,vallëzimi,muzika dhe pikturimi.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе