Lajmërim nga ministrja e kulturës dhe kryetarja e Komisionit Nacional të UNESKO-s, Irena Stefoska në lidhje me aktivitetet ndërtimore në objektin restorant-diskotekë “Park” në Ohër

од admin_kult

Padyshim se komuna e Ohrit dhe e Strugës nuk kanë vullnet, për të mbrojtur trashëgiminë botërore natyrore dhe kulturore, të regjistruar në UNESKO. Për këtë shkak, do të inicoj para Qeverisë të shqyrtohet mundësia për heqjen e ingirencave të këtyre komunave.

Në pjesën e kompetencave të Ministrisë së Kulturës,në përgjegjësi do të thirren Instituti për Mbrojtjen e Monumenteve Kulturore dhe Muzeut-Ohër,si dhe Drejtoria për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore.

Ministrja e Kulturës Irena Stefoska, kryetare e Komisionit Nacional të UNESKO-s 19.03.2021

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе