Do të restaurohet shtëpia e lindjes e heroit kombëtar Stiv Naumov në Manastir

од admin_kult

Institucioni Nacional, Instituti dhe Muzeu i Manastirit  me mjete nga Ministrija e Kulturës do të bëj restaurimin e shtëpisë së lindjes të heroit kombëtar Stevan Naumov Stiv e cila ndodhet në rrugën “Peco Bozhinovski”, nr.11 në Manastir.

Shtëpia në të cilën është i lindur Stiv Naumov  u hap për herë të parë si një muze bazë i përhershëm më 4 Korik të vitit 1961, pasi qëobjekti u rikonstruktuadhe u adaptua për atë qëllim. Në vitin 1977 objekti përsëri u rikonstruktua dhe u adaptua, ndërsa publikut u ishin të prezentuara segmente për karakterin, jetën dhe veprën e Stiv Naumov, i cili në periudhën e Luftës Popullore Çlirimtare dhe Antifashiste të popullit maqedonas si sekretar i PKJ-PKM në Manastir me veprimtarinë e tij revolucionare në atë periudhë  u rrit si një figurë legjendare.

Vet baza është e vendosur në hapësirë prej 150 metra katrorë, në përdhesë dhe në katin e parë. Po e njëjta në vitin  2002 për herë të tretë është rinovuar me përmbajtje të eksponateve të reja.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе