Promovim i librit nga Jovan Ristov

од admin_kult

Në Hamamin e Daut pashës,sot më 29 shtator,me fillim në ora 11:00,do të zhvillohet promovimi i librit “Mbrojtja ligjore e trashëgimisë kulturore maqedonase (shqyrtime mbi vetëdijen proteksioniste në periudhen post-socialiste)” nga Jovan Ristov.Redaktor i librit është prof.dr. Dorina Trpeski,ndërsa promovues është mr. Aleksandar Jordanoski.

Libri është sublimim i disa prej aktiviteteve të Jovan Ristov-it në Komitetin Kombëtar Maqedonas “Sin shtit”,prezantime dhe ligjërata të cilat i mbajti në periudhën nga viti 2013 deri në vitin 2018.

Jovan Ristov (1949-2018),për më shumë se katër dekada në mënyrë aktive ka punuar në fushën e së së drejtës monumentale,ndërkombëtare,komparative,si dhe mbrojtjen e trashëgimisë kulturore.Ai është themeluesi dhe drejtori i parë i Zyrës për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore (2004 – 2006).Ai është dhe Presidenti i parë i Ansamblesë së KKM-së “Sin shtit” (2002 – 2005).

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе