Promovimi i romanit më të rij të Frosina Parmakovska

од admin_kult

Sonte me fillim në ora 20 në QKM do të mbahet promovimi i romanit të katërt të Frosina Parmakovska i titulluar ,, Në kthim”. Promovues të romanit i cili është botuar në shtëpinë botuese ,,Ose-Ose” janë Oktaj Ahmed dhe Dushko Krstevski.

Frosina Parmakovska është e lindur në Shkup në vitin 1985. Ka diplomuar në Fakultetin Filologjik, në katedrën  për letërsi të përgjithshme dhe komperative .  Magjistraturën e ka kryer në Institutin e letërsisë maqedonase  studimet Kulturologjike, tema ,,Variantet e realizmit magjik në botë dhe romani maqedonas”.

Ka botuar tregime të shkurtra në revistat letrare, dhe në vitin 2013. botoi romanin,, Duke shkruar topat e humbura” (Kulturë). Romani i saj i dytë është ,,Kronik e qershisë” (2014, Ose-Ose) hyri në finale për çmim Romani i Vitit të “Utrinski Vesnik”. Përkthyer në  gjuhën Bullgare dhe Ukraine. “Numërim” është romani i saj i tretë, për të cilin ajo fitoi çmimin Roman i Vitit 2017.  Ka pasur prezantime të shumta në  vend  dhe në shumë ngjarje ndërkombëtare në disa vende .Ka botuar tregime të shkurtra në revistat letrare, dhe në vitin 2013. botoi romanin.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе