Shkrimtarja Lidija Dimkovska do të marrë pjesë në “Serialin global të poezisë”

од admin_kult

” Shkrimtarja maqedonase Lidija Dimkovska do të marrë pjesë në eventin virtuel të poezisë “Seriali global i poezisë”, që do të mbahet të shtunën (16 janar) në kultin “Kafeneja njujorkeze e poezisë”.

Leximin e organizon Shoqata e artistëve të imigruar dhe ndërkombëtar të Njujorkut, ndërsa do të marrin pjesë edhe nëntë poet të migruar të cilët jetojnë dhe krijojnë nëpër vende të ndryshme të botës.

Dimkovska, së bashku me poetin gjerman Maks Çolek dhe potein rus Vajçeslav Kuprijanov, mori pjesë edhe në festivalin “Dihterloh”, i organizuar nga “Alte Shmide” nga Viena, Austri, i cili gjithashtu u realizua në formë hibride. Autorja me këtë rast, lexoi edhe poezi nga përmbledhja “Bardh e Zi” e cila doli e përkthyer në gjermanisht gjatë vitit të kaluar nga Aleksander Zicmen.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе