Pianisti Dino Imeri dhe kuarteti “Taksi Konsilium” në Festivalin “Reth Vardarit Xhazz”

од admin_kult

Në kuadër të mbrëmjes së fundit të festivalit edicionit të dytë të “Reth Vardarit Xhazz” mbrëmjen e sotme (6 tetor) me fillim në ora 20:00,në kinemanë “Frosina” në Qendrën Klturore të Rinisë,do të performojnë kuarteti “Taksi Konsilium”, pas performimit të së cilit është i paraparë edhe koncerti i pianistit Dino Imeri.

Organizator i këtij festivali,shtëpia diskografike “PMG Xhazz”theskon se “Taksi Konsilium” është kuartet i një prej kitaristëve udhëheqës të xhazit maqedonas,Filip Bukrshliev,ndërsa në këtë grupë bëjnë pjesë dhe muzicient të rinj si:Andrea Mirçeska,Dragan Teodosiev dhe Blagojçe Tomevski.

Pianisti dhe kompozitori Dino Imeri,ka lansuar një CD autoriale,për shtëpinë diskografike “PMG Xhazz”.Zhvillimi i tij si kompozitor i muzikës klasike bashkëkohore është i ndërlidhur me këtë shtëpi diskografike,për të cilën aktualisht po përgadit një edicion të ri.

 

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе