Opera për tre qindarka ”nga Breht për herë të parë në Teatrin e Tetovës

од admin_kult

Aktorët nga Teatri i Tetovës me 4 dhe 5 shtator do të shfaqin premierën shfaqjen “Opera për tre qindarka” nga Bertolt Breht. Shfaqja do të interpretohet në Qendrën e Kulturës “Iljo Anteski-Smok” në Tetovë, me fillim në ora 19:00 . Për shkak të pandemisë, shfaqja nuk do të jetë e hapur për publikun e gjerë dhe do të shikohet vetëm nga njerëz me ftesa.

– Premiera e kësaj shfaqje është më 4 dhe 5 shtator me një premierë tjetër të mbyllur për shkak të situatës me pandeminë. Do të ketë një publik të caktuar me një numër të vogël vizitorësh, kryesisht kolegë në fushën e veprimtarisë së teatrit dhe gazetarë. Ne e dimë që publiku tetovar nuk ka parë një shfaqje për një kohë të gjatë, prandaj shpresoj se kjo do të tejkalohet dhe njerëzit që janë të etur për teatër do të kenë mundësinë të shohin një shfaqje në të ardhmen, tha në pres konferencë  Adrian Aziri, aktori që luan rolin kryesor. Shfaqja  “Opera për tre qindarka” drejtohet nga Qendrim Rijani. Skenografia është nga Petrit Bakali, dhe modeli i kostumit nga Marija Pupuçevska.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе