Në Tetovë do të mbahet festivali ndërkombëtar i poezisë ,,Ditët e Naimit

од admin_kult

Në Qendrën për Kulturë ,,Ilo Anteski-Smok” në Tetovë nga 15 deri më 18 tetor do të mbahet edicioni i 24-të i Festivalit Ndërkombëtar i Poezisë ,,Ditët e Naimit”. Laureate e këtij është poetja Lidija Dimkovska.

Laureate  e edicionit të këtij viti është poetja maqedonase Lidija Dimkovska e cila e merr çmimin ,,Ditët e Naimit” si dhe funksionin anëtarë i nderit të drejtorisë së festivalit. Ditën e dytë të premten do të mbahet një konferencë shkencore e titulluar ,,Naim Frashëri dhe Atdheu”. Pjesë e manifestimit është edhe promovimi i gjashtë librave të laureatëve nga botimet e mëparshme, tha në konferencën për shtyp, Shaip Emurllai nga organizimi i festivalit. Në festival janë të ftuar 32 poet nga më shumë vende.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе