Në Qendrën Informative-Kulturore në Sofje do të hapet ekspozita e IvoPecov

од admin_kult

Në Qendrën Informative-Kulturore të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje nesër (20tetor) do të hapet ekspozita ,,Fotografi Metafizike” të IvoPecov. Në ekspozitë do të prezantohen vepra me teknikë me vaj në pëlhurë, ku autori i ka krijuar vitin e kaluar.

Ky vit i çuditshëm ka lënë pasoja serioze  në mënyrën tonë të menduarit dhe komunikimit. Fotografitë që prezantojë janë përpjekje për të zgjidhur gjëzën rreth ndjenjës sonë të lirisë.  Në to, unë shprehem përmes gjuhës time shprehëse, duke pasur vështirësi për të qenë modern, ndërsa në të njëjtën kohë më shumë më tërheq pakohësia”, thekson autori Pecov në prezantimin me rastin e ekspozitës.

Hapja e ekspozitës do të bëhet me respektimin e masave për menaxhimin e Kovid 19.Pjesa zyrtare e mbrëmjes është caktuar në ora 17:00, dhe vizitorët që do të vijnë më vonë do të mund të shikojnë videon  nga fjalimi zyrtar i drejtorit dhe autorit. Pas hapjes së ekspozitës do të mbetet e hapur dhe mund të shihet gjatë orëve të punës së QIK të RMV në Sofje.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе