Muzika maqedonase e botuar nga prestigjiozja “Hofmajster” (Hofmeister)

од admin_kult

Botuesi i njohur i muzikës “Hofmajster” (Hofmaister) e publikoi edicionin “Tre shfaqje maqedonase për kontrabas solo”.Edicioni i notave përfshin tre vepra të autorëve/transkripta për kontrabas: Vështërsinë për kontrabas nga kompozitori maqedonas Damjan Temkov, Evgenia (variacion nga folk tema “Bor sadila moma Evgenia”) nga Gjorgji Cincievski dhe “Kasapsko oro”  në transkripcion nga Cincievski.Kjo është hera e parë në historinë e muzikës maqedonase që vepra maqedonase për kontarbas solo të jenë të botuara nga një prej shtëpive botuese më prestigjioze në botë.

Bashkëpunimi artistik ndërmjet Cincievskit dhe Temkov ka zgjatur për shumë vite,me çka disa vepra nga Temkov,si: “Troftë e Ohrit”, ”Introduction and the Tins Dance” dhe “Sonatë për kontrabas dhe piano”,të cilat Cincievski i ka performuar në koncerte dhe festivale të shumta ndërkombëtare në Kinë,Poloni,Maltë,Itali,Gjermani dhe në vende të tjera.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе