Koncerti ,,Nju pogodi” me orkestrën Mexhikall dhe Xhijan Emin në Gostivar

од admin_kult

Në kuadër të festivalit Park në Gostivar sot do të performon orkestra simfonike ,,Mexhikall” nën shkopin dirigjues të Xhian Emin, me  projektin madhështor ,,Nju pogodi!”.

Ngjarja multimediale “Nju pogodi”, e cila u shfaq premier verën e kaluar në  ngjarjen ” Filarmonia në të hapur” në Parkun e Qytetit në Shkup, do të realizohet në Gostivar përsëri në qiellin e hapur. Koncert i madh simfonik,bend, ansambël vokal, dirigjent dhe video projeksionet e bëjnë projektin ,,Nju pogodi!”e cila sjell muzikën nga disa nga disa figura të filmave vizatimor nga vendet e Bllokut Lindor, të cilat shënuan fëmijërinë e brezave të viteve 70 dhe 80 – ,,Balltazar”, ,,Meçkoto Ushko”, ,,Kozlle Bozlle”, ,,Nju pogodi”, na informojnë organizatorët e festivalit.

Temat e koncertit në aranzhman të Vladimir Nikollov të interpretuar drejtpërdrejt, do të ndjekin filmat e animuar që publiku do të jetë në gjendje të shikojë në ekranet e mëdha në të cilat do të zhvillohen video projeksionet.

Xhian Emin është një nga artistët më të njohur të muzikës në vend, i cili ka realizuar shumë projekte të zhanreve dhe formave të ndryshme, në vend dhe jashtë vendit.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе