Koncert në Sallën Kamertale të Filarmonisë

од admin_kult

Muzikantët maqedonas StojanDimov (klarinetë, saksofon), pianistët DinoImeri dhe Maja Popoviq dhe saksofonisti NinosllavDimov të mërkurën në ora 20 do të interpretojnë në Sallën kamertaletë Filarmonisë. Në koncertin e titulluar ,, Fuzija”, do të shfaqen veprat e Mendellson, Canev, Shuman,Dudash,Paskulli,Kovaç e tje.

StojanDimov nga viti2020 është anëtar i grupit të GoranBregoviq. Gjatë viteve ai ka regjistruar recitale të shumta, interpretime solo me orkestrat më të njohura botërore, bashkëpunim me dirigjentët më të mirë dhe shumë interpretime në ansamble të ndryshme kamertale. Sot ai është  një nga muzikantët më aktiv maqedonas me interpretime në të gjithë botën në nivel vjetor.

Maja Popoviq gjatë shkollimit aktivisht mori pjesë në klasëtmaster te pianistët e njohur dhe pedagog, dhe është bartëse e disa çmimeve. Punon si profesorësh e pianos dhe muzikë kamertale në DMBUC ,, IlijaNikollovski-Luj”- Shkup.

NinosllavDimov ka diplomuar në klasën e prof.StojanDimov në Fakultetin e Artit Muzikor në Shkup në vitin 2004, dhe ka kryer studimet master në vitin 2006.  Fitues i më shumë çmimeve në gara kombëtare dhe ndërkombëtare, dhe është pjesëmarrës i rregullt në seminare prestigjioze në saksofon në Slloveni, Kriaci,  Francë, Gjermani…. Përveç recitaleve të shumta, shënon disa interpretime solo. Nga viti 2007 është anëtar dhe bashkëthemelues „BensmannSaxophonQuartett”, me të cilën shënon më shumë interpretime në Evrop,SHBA dhe Kinë.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе