Koncert i Filarmonisë kushtuar Betovenit

од admin_kult

,,Betoven  #3” është titulli i koncertit që do të mbahet sonte në ora 20 në Filarmoninë, ku si solistë do të interpretojnë : Emir Imerov nga Gjermania në violin, Aleksandar Kaganovski nga Zvicra në violonçel dhe Vag Papijan nga Izraeli në piano. Tre muzikantët e jashtëzakonshëm do ta interpretojnë Koncertin për violinë, piano, violonçel dhe orkestra op 56 nga Betoven. Dirigjent është Konrad van Alfen nga Hollanda, në program është edhe një  Serenatë për orkestër frymore nga Antonin Dvorzhak.

Koncerti i violinës, violonçel dhe piano në S-dur, op.56 është i njohur si ,,Koncert trio” ku L.V.Betoven (1770-1827) e ka shkruar në vitin 1803. Zgjedhjen e instrumenteve, në fakt formalisht e bën një treshe trio dhe është i vetmi koncert që Betoveni e ka shkruar për më shumë se një instrument.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе