Ekspozitë e veprave nga dy sesione të kolonisë figurative Galiçnik

од admin_kult

Në Galerinë Nacionale,objekti “Stacioni i vogël” mbrëmjen e sotme me fillim në ora 19:00,do të hapet ekspozitë bienale me vepra të sesionit të 31-të dhe 32-të të Kolonisë Figurative “Galiçnik”.Të dy sesionet trajtojnë problemin e ekologjisë,mbrojtjen e mjedisit jetësor dhe rikthimin e lidhjes së humbur me natyrën.

Shumica e veprave janë të punuara në media të reja si: video,videoinstalime,grafikë digjitale,fotografi,ndërhyrje në hapësirë,objekte,imazhe dhe grafika konceptuale.

Sesioni i treidhjetë e një kishte koncept me titull “Koegzistencë” ndërsa sesioni i treidhjetë e dytë kishte koncept me titull “Ndërhyrje vizuele”.

Në kuadër të ekspozitës do të prezantohen vepra të disa artistëve maqedonas,si dhe vepra të artistëve nga Kina,Kosova,Irani,Serbia,Uruguai,Qiproja,Turqia,Gjermania,Holanda,Polonia,dhe vende të tjera.

Ekspozita do të jetë e vendosur deri më 19 nëntor viti 2021.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе