“Valët e gravitetit” në kuadër të festivalit “Ditët e Muzikës Maqedonase”

од admin_kult

Në kuadër të festivalit ,,Ditët e Muzikës Maqedonase”, Filarmonia sonte ,me fillim në ora 20, do të mbajë koncert me titullin ,,Valët e gravitetit”.

Në koncert do të interpretohen veprat:,, Lamento per Macedonia” nga Risto Avramovski, Cikli i orkestrës së harqeve ,,Ezera” nga Pande Shahov, ,,Tempera 4” nga Toma Proshev, ,,Aurora” Musis Amica Est” nga Goran Naçevski dhe Cikli i orkestrës së harqeve ,,Akvarell” nga Mihaillo Trandafillovski.

Veprat e Shahov dhe të Trandafillovskit në këtë koncert do ta përjetojnë premierën e tyre.

Me orkestrën e Filarmonisë do të dirigjon mjeshtri Sasho Tatarçevski, si solist do të interpreton Goran Naçevski.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе