Ekspozitë e ikonave dhe ikonostaseve nga kishat dhe manastiret në komunën e Negotinës

од admin_kult

Në sallën e ekspozitave të Muzeut të Qytetit të Negotinës,më 29 korrik të vitit 2021,me fillim në ora 12:00,do të hapet ekspozita e ikonave e titulluar “Ikonat dhe ikonostaset nga kishat dhe manastiret në komunën e Negotinës nga shekulli XVIII deri në shekullin XX”.

Në kuadër të ekspozitës do të prezantohen 40 ikona nga kisha “Shën Ilija” nga fshati Vejsh,nga shekulli i XIX.Supozohet se ikonat janë të pikturuara nga Petre Paçarov,artist i Diço Zograf,në vitin 1879,i cili gjatë kësaj periudhe ka krijuar në rajonin e Tikveshit.

Ekspozita financiarisht është e mbështetur nga Ministria e Kulturës e R. së Maqedonisë së Veriut,si një projekt me interes nacional për vitin 2021.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе