Ekspozita “Reflektim i neonit” nga Antonio Pirkovski

од admin_kult

Ekspozita “Reflektim i neoni” në të cilën janë të prezantuara instalime nga artisti mqedonas Antonio Pirkovski,është e vendosur në vitrinat e Institutit Francez dhe bar kafenë “Nano” në Shkup deri më 31 tetor.

Sipas kuratores së ekspozitës,Kristina Gligorovska,instalacionet artistike e pasqyrojnë qasjen moderne në krijimin e skulpturave,gjenezën e universit,trans humanizmin,si dhe njeriun e sotëm në proces të transformimit në njeri kibernetik nga e ardhmja.

Ekspozita “Refleksi i neonit” është aktivitet nga projekti ,”Vitrina si medium artistik” në realizim të galerisë “Akantus” dhe Shoqatës për promovim të kulturës vizuele – Studio Virtu.

Projekti është i mbështetur nga Ministria e Kulturës,Qyteti i Shkupit,Delegacionit të Bashkimit Evropian,Institutit Francez dhe bar kafesë “Nano”.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе