Dy shfaqje të përrallës simfonike “Petri dhe Ujku” në Kërçovë

од admin_kult

Një ngjarje kulturore me dy shfaqje për fëmijë do të mbahet sot para Qendrës për Kulturë në Kërçovë, me rastin e 11 Shtatorit – Ditës së Çlirimit të kësaj komune. Do të interpretohet përralla simfonike për fëmijë “Petri dhe Ujku”, organizuar nga Qendra për Kulturorë “Koco Racin” Kërçovë, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

“Petri dhe Ujku” është një vepër muzikore e shkruar nga Sergei Prokofiev në vitin 1936. Rrëfyesi u tregon fëmijëve një histori, ndërsa orkestra e ilustron atë, kështu që fëmijët njihen me instrumentet muzikore dhe karakteristikat e tyre.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе