Rezultatet e shpallura nga konkursi ndërkombëtar strip “Veles” 2020

од admin_kult

Qendra strip e Maqedonisë ka  shpallur çmimet strip tradicionale,18 me radhë Konkursi ndërkombëtar strip Veles 2020.

“Është arritur sasia dhe cilësia, skena strip maqedonase ka perspektiv të  kuadrit solid, sipas nevojës është mbështetja financiare për aktivitete të mëtejshme si, shkolla strip, botime, ekspozita, festivale, shkëmbime ndërkombëtare etj” thonë nga Qendtastrip.

Me çmimet monetare të siguruara nga ana e Komunës Veles, vendin e parë të stripit të artë e fitoi: Marko Stojanoviq, MiloradVicanoviq Maza dhe AloshaTomiq.

Vendin e dytë e ndajnë DejanBogojeviç nga Valevo (skenar), Ana dhe SaraZhivkoviq nga Beogradi (vizatim dhe ngjyra) për stripin “Sulm”, si dhe DanielDanil nga Romania të stripit ” Clocociov”.

Katerina Teri Nikolova (piktore) dhe AleksandarStevanov për stripin “Historia e ariut pa ngjyrë” e fitoi çmimin e tretë, të cilin gjithashtu e fitoi edhe IsmetErdiq nga Bosnja dhe Hercegovina për stripin “Mbikqyrja”.

Çmimi për strip më të mirë maqedonas i takoi GjorgiAntevski nga Kumanova të stripit “Katarza” , përderisa sërisht çmimin për debutues steip më të mirë i takoi JovanaAngelovska nga Bërbenica për stripin “Vdiqa në perëndimin e diellit”.

Këtë vitë për shkak të gjendjes me korona virus është zvogluar numri i stripperformuesve të paraqitur nga jasht, përveç nga vendet ballkanike . Prej tyre më së shumti ja të paraqitur nga Shqipëria. Nga gjithsej 176 autorët e paraqitur, 106 janë nga vendi ynë.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе