Teatri Kombëtar nga Beogradi me shfaqje të baletit “Zhizell” po viziton OBK

од admin_kult

Në kuadër të memorandumit të bashkëpunimit të nënshkruar së fundmi ndërmjet Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut – “Teatri i Hapur Ballkanik”/„Open Balkan Theatre”, i cili synon një lidhje më të fortë të institucioneve më të rëndësishme kombëtare kulturore më 21 dhjetor, duke filluar nga ora 20:00 në festën e madhe në skenën e Operës dhe Baletit Kombëtar, Teatri Kombëtar i Beogradit do të presë shfaqjen e baletit “Zhizell” të Adolf Adamit.

Drejtues i shfaqjes – baletit romantik në dy akte – është Ivan Eminoviq. Koreografia e Leonid Lavrovskit është realizuar nga Katarina Obradoviq, kostumografia Bojana Jovanoviq, skenografia Boris Maksimoviq, ndërsa koncert-mjeshtër është Kliment Todoroski.

Bojana Zhegarac-Knezeviq do të interpretojë në rolin kryesor, së bashku me Hoze Iglesijas dhe Nikola Bjanko.

Solistët dhe ansambli i baletit të Teatrit Kombëtar nga Beogradi performojnë,të shoqëruar nga orkestra e Operës dhe Baletit Kombëtar.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе