“Teatri Pi” do të prezantojë një shfaqje dhe një film dokumentar në Festivalin e Teatri i Autorit në Sofje

од admin_kult

Nga data 16 deri më 18 dhjetor në Qendrën Rajonale të Arteve Bashkëkohore  “Ngrohtore”në Sofje, Bullgari, do të mbahet Festivali i Teatrit të Autorit – FAT, i cili organizohet nga Shoqata “Krijuesit”.

Nga Republika e Maqedonisë së Veriut, “Teatri Pi” do të prezantohet në këtë festival të njohur me një shfaqje teatrale dhe një film dokumentar. Më 17 dhjetor do të shfaqet shfaqja “Asgjë nuk është e tmerrshme”, ndërsa nga ana tjetër, më 18 dhjetor do të shfaqet filmi dokumentar “Dritaret e buzëqeshura”.

Shfaqja “Asgjë nuk është e frikëshme”, e cila do të prezantohet për publikun bullgar, mori çmimin “Vasil Qortoshev” – Gran Pri për shfaqjen më të mirë në Festivalin e 59-të, të Dramës Amatore (FDA) në Koçan. Kjo shfaqje mori edhe çmimin për kërkime në mjetet e reja skenike shprehëse dhe eksperimente në teatrin amator.

Qendra e Arteve Skenike dhe Edukimit “Teatri Pi” është një teatër i pavarur që ndër të tjera zhvillon produksion teatror të pavarur të realizuar përmes metodave eksperimentale (punëtori, laboratorë të teatrit).

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе