Teatri i dramës Shkup për vizitë në Veles

од admin_kult

Me shfaqjen “Incident i çuditshëm me qenin gjatë natës”, Teatri i dramës Shkup sot në ora 20:00 viziton skenën e teatrit “Jordan Haxhi Konstantinov- Xhinot” në Veles.

Shfaqja “Incidenti i çuditshëm me qenin gjatë natën” është përshtatje autori nga Simon Stivens, bazuar në romanin e Mark Hadon. Regjia është e Zoja Buzallkovskës ndërsa dramaturge është Aleksandra Boshkovska.

Kostumet janë krijuar nga Elena Vangellovska dhe Rade Vasilev ndërsa skenografia është e Konstantin Tërpenoski. Muzika e autorit është e David Angellovskit, kurse koreografia dhe teknika “free-running” nga Simon Simonovski.

Në rolet luajnë aktorët Damjan Cvetanovski, Trajanka Ilieva-Veliq, Aleksandar Stepanuleski, Emilia Micevska, Sonia Stambollxhioska, Jasmina Vasileva, Filip Trajkoviq, Stefan Vujisiq, Zllatko Mitreski dhe Nela Pavllovska.

Shfaqja e vizitës në Veles do të ketë shfaqjen e saj të tridhjetë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе