Edicioni i 47-të i Festivalit “Ditët e muzikës maqedonase”

од admin_kult

Sot më 22 mars (e premte) fillon edicioni i ri i 47-të i Festivalit “Ditët e muzikës maqedonase” me koncertin e Orkestrës Ushtarake të Armatës nën dirigjentin e Goran Ilijevskit në sallën “Olem” të Filarmonisë.

Në koncert do të interpretohen vepra të kompozitorëve maqedonas të krijuara për orkestër të madhe frymore. Programi i festivalit është shenjë e krijimtarisë së jashtëzakonshme të kompozitorëve maqedonas në përmasa më të gjera: simfonike, operistike, vepra për orkestër harqesh, por edhe punime Ode. Me koncerte do të shënohen edhe disa përvjetorë të rëndësishëm të kompozitorëve Tomisllav Zografski, Mihajllo Nikollovski, Stojçe Toshevski, Zhivojin Glisiq, Todor Trajçevski, por edhe përvjetorët e RTVM-së – 80 vjet nga themelimi dhe 75 vjet nga themelimi i I.N “Tanec”.

Programi i festivalit përfshin shfaqje premierë të veprave të brezit të ri, si dhe shfaqje të veprave që llogariten ndër kryeveprat e të gjitha brezave të kompozitorëve. Me koncertet e tyre do të përfshihen Opera dhe Baleti Kombëtar, Filarmonia, Ansambli i Odës “Altus”, ndërsa festivali do të mbyllet me Tribunën tradicionale kushtuar gjendjes me veprën e kompozitorëve maqedonas.

Hyrja në të gjitha koncertet është falas.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе