Shfaqja “Hamleti– dita e Vrasjeve” me regji të Marjan Neqak u shfaq premierë në Teatrin e Manastirit

од admin_kult

Në mbrëmjen e IN Teatri nacional i Manastirit (1 mars) në ora 20:00 do të shfaqet premierë shfaqja “Hamleti – dita e Vrasjeve”, bazuar në dramën e Bernard-Marie Koltes, me regji të Marjan Neqak.

Skenografia është realizuar nga Valentin Svetozarevi, dramaturge është Olivera Pavloviq ndërsa kostumet janë vepër e Andrej Gjorgievskit. Në shfaqje marrin pjesë Nikolla Stefanov, Ivan Jerçiq, Valentina Gramosli, Viktorija Stepanovska Jankulovska.

IN Teatri nacional- Manastir bën të ditur se në shfaqje janë përdorur fragmente të aries “Nesun Dorma” nga opera “Turandot” e Xhakomo Puçinit dhe një fragment nga kënga “What was I made for” nga Billy Eilish, teksti nga William Shakespeare, Oscar Wilde, Rainer Maria Rilke, Emily Dickinson, Boris Pasternak.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе